Як вибрати управителя багатоквартирного будинку?

23.02.2017

Як вибрати управителя багатоквартирного будинку?

З введенням в дію Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» (далі – Закон № 417) жителям надано право самостійно вибирати форму управління своїм будинком, прийнявши спільне рішення співвласниками будинки.

Рекомендуємо вам зареєструватися в сервісі nashkvartal.org.ua, для того щоб бути в курсі важливих новин про ОСББ , ЖКГ і про питання нерухомості. Після реєстрації вам стане доступним широкий функціонал – це і оплата послуг, і форум вашого будинку і інші можливості.

РЕЄСТРАЦІЯ

До прийняття Закону №417, чинним законодавством передбачалося виключно дві форми управління:

– об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ, ЖБК), як юридична форма об’єднання мешканців будинку,

– підприємства з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, визначені виконавцями послуг органами місцевого самоврядування на конкурсних засадах або іншим способом (рішення сесії і т.д.).

З прийняттям Закону № 417 з’явилася третя форма управління багатоквартирним будинком – співвласники будинку (власники квартир і нежитлових приміщень будинку) можуть також без створення юридичної особи прийняти спільне рішення щодо самостійного управління будинком (самозабезпечення ), або найняти управителя.

Жителі приватних будинків розуміють як непросто і клопітно утримувати в належному стані свій будинок. А коли мова йде про багатоквартирному будинку з величезною кількістю складних комунікацій та внутрішньобудинкових мереж, то турботу про його зміст, життєзабезпеченні, безпеку та комфорт мешканців безумовно краще доручити професіоналам.

І саме в той момент, коли співвласники багатоквартирного будинку вирішують доручити утримання власного майна керуючої компанії, головним стає питання: як зробити правильний вибір? Як вибрати управителя і не помилитися? Де брати інформацію? На що звертати увагу? Якими критеріями керуватися при виборі: професіоналізм, дешевизна послуг, якість?

На сьогоднішній день нормативно-правовими актами не встановлено чітких вимог для управителів, не існує чітких критеріїв відбору та єдиних реєстрів управителів багатоквартирними будинками. Мінрегіоном розроблено Порядок про проведення конкурсів з визначення виконавців послуг з управління, однак цей документ стосується конкурсів, які будуть проводити органи місцевого самоврядування.

У той же час жителі вже сьогодні мають право зробити свій вибір.

Тому перш за все, слід чітко зрозуміти хто такий управитель багатоквартирного будинку і які його основні функції.

Частина 1 ст.1 Закону України № 417 дає визначення:

– управитель багатоквартирного будинку (далі – управитель) – фізична особа – підприємець або юридична особа – суб’єкт підприємницької діяльності, який за договором з співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території, а також належні умови проживання та задоволення господарсько-побутових потреб.

Тобто основні обов’язки управителя – забезпечувати належне утримання і ремонт будинку і прибудинкової території та належні умови проживання та задоволення господарсько-побутових потреб жителів.

Крім того, управитель багатоквартирного будинку в сучасних умовах ринку повинен забезпечити принципово новий підхід до утримання житлового фонду та обслуговування населення.

Професійний управитель багатоквартирного будинку повинен не тільки вирішувати поточні питання з утримання житлового фонду, але і впроваджувати комплексні рішення по оптимізації управлінських і виробничих процесів і вміти складати плани перспективного розвитку будинку і енергозбереження.

Перед тим як зробити свій вибір, жителі повинні пам’ятати, що головна місія управителя (керуючої компанії) – створити безпечні та комфортні умови для мешканців будинку. В першу чергу до таких умов відносяться: суха покрівлю та підвал, цілі труби, що працюють ліфти, безперебійна робота інших систем багатоквартирного будинку, а також чисті під’їзди і двори. Всі ці головні питання і багато інших повинна буде вирішувати обрана мешканцями компанія.

Саме тому співвласники квартир повинні вирішити, який результат вони чекають від керуючої компанії, і потім почати власний відбір.

Єдиного реєстру управителів (керуючих компаній) на сьогоднішній день не існує. Втім, можна дізнатися про підприємства, що здійснюють таку діяльність, в підрозділах з питань житлово-комунального господарства органів місцевого самоврядування, інформаційних сайтах профільних асоціацій і безпосередньо на нашому порталі.