Хто повинен обслуговувати внутрішньобудинкові мережі в багатоквартирному будинку?

23.02.2017

Хто повинен обслуговувати внутрішньобудинкові мережі в багатоквартирному будинку?

Головним документом, що регулює основні питання в сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами є Закон України «Про житлово-комунальні послуги» (далі – Закон).

Рекомендуємо вам зареєструватися в сервісі nashkvartal.org.ua, для того щоб бути в курсі важливих новин про ОСББ , ЖКГ і про питання нерухомості. Після реєстрації вам стане доступним широкий функціонал – це і оплата послуг, і форум вашого будинку і інші можливості.

РЕЄСТРАЦІЯ

Відповідно до Закону – житлово-комунальні послуги – результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд в відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Внутрішньобудинкові системи будинку – мережі, арматура на них, прилади та обладнання, засоби обліку та регулювання споживання житлово-комунальних послуг, що знаходяться у межах будівлі, споруди.

Також, статтею 13 Закону визначено, що в залежності від функціонального призначення житлово-комунальні послуги, зокрема, діляться на:

  • Комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо);
  • Послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо).

На сьогодні головним документом, що регулює питання ціноутворення у сфері житлово-комунального обслуговування є постанова Кабінету Міністрів України від 01.06.2011р. № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» (далі – Постанова).

У Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого цією постановою (далі – Порядок), зазначено, що: «Тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком в залежності від запланованих кількісних показників послуг, фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку ».

У зазначеному додатку встановлено, що до переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій відноситься «Технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем: гарячого водопостачання, холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення, зливової каналізації ».

У пункт 13 Порядку, в розділі «Розрахунок нормативних витрат» визначені наступні позиції:

«Витрати з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення та зливової каналізації і по ліквідації аварій в внутрішньоквартирних мережах визначаються за кожною інженерною системою окремо.

При виконанні робіт з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем субпідрядним способом витрати визначаються згідно з договорами, укладеними між виконавцем та субпідрядниками.
Внутрішньобудинкової системи гарячого, холодного водопостачання та централізованого опалення є система від зовнішньої стіни будинку (крім транзитних трубопроводів) до першої запірної арматури на відгалуженні від стояка або (у разі відсутності) трійника (врізки) включно, що знаходиться в квартирі споживача (житлового приміщення у гуртожитку) , нежитлового приміщення в житловому будинку (гуртожитку).

внутрішньобудинкової системи водовідведення є система від місця скидання стоків у перший колодязь на випуску з будинку (колодязь не належить до внутрішньобудинкової системи) до трійника включно на відгалуженні від стояка, що знаходиться в квартирі споживача ( житлового приміщення в гуртожитку), нежитлового приміщення у житловому будинку (гуртожитку).

Вартість обслуговування обладнання для підкачування води відшкодовує суб’єкт господарювання, у власності або на балансі або в користуванні якого знаходиться таке обладнання.

Витрати по промивці внутрішньобудинкових систем централізованого опалення та вартість виконання робіт по гідравлічному випробуванню внутрішньобудинкових систем централізованого опалення з урахуванням вартості води враховується при визначенні витрат з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем централізованого опалення.

У разі відхилення водно-хімічних параметрів теплоносія від нормативних витрати з промивання систем централізованого опалення (крім відкритих систем теплопостачання) відшкодовує виробник теплової енергії.

З огляду на вищесказане, обов’язок по утриманню в належному технічному стані, здійснення технічного обслуговування і ремонту внутрішньобудинкових мереж, вжиття заходів щодо ліквідації аварійних ситуацій в межах зазначених чинним законодавством меж відгалуження (зон відповідальності) і з урахуванням аспектів чинного законодавства щодо певних робіт з технічного обслуговування внутрішньобудинкових мереж, слід відносити до обов’язків виконавця послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.