Термомодернізація будинку: що це таке і що вона дає

Сьогодні нікого не здивуєш зовнішнім утепленням квартир, збільшенням секцій в радіаторах, відмовою від гарячого водопостачання, установкою бойлерів і так далі. Однак багато, проводячи такі заходи, не розуміють, що створення енергоефективної квартири в енергонееффектівних будинку – справа свідомо програшну. Це лише призведе до погіршення технічного стану будівлі, а ще – до розбалансування роботи його інженерних систем. Після цього всього дому доведеться заплатити ще більше.

Вирішити проблему енергоефективності будинку можна лише спільними зусиллями і скоординованими діями всіх мешканців. Єдиний вихід – це скоротити кількість споживаної енергії. Адже, згідно зі статистикою, тепловтрати в погано утепленому будинку просто величезні: 20-30% тепла йде через стіни; 15-25% – через вікна; 10-25% – через дах; 3-6% – через холодний підвал.

Змінити ситуацію допоможе термомодернізація будинку.

Після якісних утеплювачів робіт може виявитися, що тобі просто не потрібно то кількість тепла, яке постачає централізована мережа. І тому ти знову будеш випускати тепло назовні, але тепер не через протяги, а через відкриті вікна. Цю проблему допоможе вирішити установка терморегулятора, який дозволить контролювати температуру в будинку, квартирі або окремій кімнаті.

Детальніше про те, як зберегти в будинку тепло, ми вже писали в матеріалі Термомодернізація будинку: як зберегти тепло і платити менше.

Термомодернізація будинку: з чого почати

Багато ОСББ стикаються з проблемою: з чого почати. Адже напрямків – хоч греблю гати. Давай разом спробуємо з цим розібратися.

Роботу щодо підвищення енергоефективності будинку слід починати з аудиту – ретельної і всебічної перевірки технічного стану будинку, його інженерних систем. Якщо серед співвласників є фахівці, виконати її можна самостійно. Але якщо таких немає або ви хочете перестрахуватися, варто залучити енергоаудиторську компанію.

Енергоаудиторська компанія проведе енергетичний аудит. Тобто, зробить техніко-економічну оцінку будівлі з точки зору енергоспоживання. В результаті аудиту співвласники зможуть визначити, які роботи необхідно виконати для зменшення енергоспоживання, а також буде озвучена необхідна на все це сума. Аудитори оцінять окупність цих заходів і визначать найбільш економічно вигідне (оптимальне) рішення.

Програму термомодернізації будинку необхідно розглянути і затвердити на загальних зборах. Після цього вона стає практичним керівництвом до дії по підвищенню енергоефективності будинку.

І ось тут виникає головне питання: де взяти гроші?

Термомодернізація будинку: де знайти гроші

Приступити до термомодернізації відразу ж після аудиту не завжди виходить, оскільки збір необхідної суми грошей вимагає часу. Не всі співвласники можуть дозволити собі виділити пристойні кошти на проведення робіт. Виходом із ситуації може стати кредит. Перевага ОСББ (ОСББ) в тому, що воно виступає як юридична особа. А значить, має право брати кредити в банках. Отримати їх цілком реально.

Видання “День” пише, що, за словами глави Держагентства з енергоефективності та енергозбереження Сергія Савчука, в Україні з 2014 року почали реалізацію проекту з фінансування установки негазових котлів спільно з “Ощадбанком”. У листопаді минулого року сума виданих кредитів зросла до 12,4 мільйона гривень. Оскільки попит величезний, довелося залучити до цього проекту, крім “Ощадбанку”, “Укргазбанк” і “Укрексімбанк”.

Крім того, частина кредитної заборгованості оплачує держава. Наприклад, у Львівській області з бюджету відшкодовується 20% річних по кредитах.

Причому, кредити зараз видають і на інше енергоефективне обладнання. 40% тіла кредиту на термомодернізацію готове компенсувати держава. Якщо таке об’єднання вирішило встановити індивідуальний теплопункт, що дозволяє одночасно і враховувати, і регулювати споживання тепла (в середньому, разом з монтажем це коштує 300 тисяч гривень), то держава відразу ж може компенсувати 40% від 200 тисяч гривень вартості обладнання.

Термомодернізація будинку: як ОСББ взяти кредит

До речі, одним з перших кредитів, виданих ОСББ, став кредит на термомодернізацію – утеплення фасаду багатоквартирного будинку в місті Краматорськ.

Як правило, банки пропонують ОСББ кредитування до 60 місяців, процентна ставка складе близько 16% (до 12 місяців) і 17,5% (більше 12 місяців). При необхідності, банк зможе запропонувати відстрочку у погашенні тіла кредиту строком до 6 місяців.

Важливо, щоб рішення про необхідність позики взяли не менше 60% власників квартир, пише видання “Деньги”. Щоб отримати кредит, ОСББ має подати до банку план фінансування і довести свою платоспроможність. У банках проводять спеціальний аналіз, щоб зрозуміти, чи достатньо у потенційних позичальників коштів на виплату по запитуваній кредитом після оплати всіх обов’язкових платежів.

Список документів, які необхідно зібрати ОСББ:

 1. Заявка на отримання кредиту.
 2. Анкета позичальника.
 3. Техніко-економічний розрахунок окупності кредитного проекту.
 4. Список членів ОСББ.
 5. Рішення зборів ОСББ про залучення кредиту.
 6. Копії правовстановлюючих документів (потрібні для оформлення кредиту та укладення відповідних договорів).
 7. Фінансові та звітні документи.
 8. Бюджет на наступний фінансовий рік (кошторис), плюс витрати, пов’язані з очікуваною виплатою по кредиту.
 9. Виписка з поточного рахунку за останні 6 місяців.
 10. Договір будівельного підряду (контракт на модернізацію).

6 основних вимог до ОСББ

 1. Наявність плану фінансування (кошторису на ремонтні роботи).
 2. Наявність конкретного виконавця проекту, на який потрібні гроші.
 3. Відсутність заборгованості (за комунальні послуги, за зарплатою працюють в ОСББ, прострочених податкових зобов’язань і т. д.).
 4. Рішення про залучення кредиту підтримано членами ОСББ – є підписи не менше 60% (або 80%) учасників.
 5. Членські внески за попередні два роки повинні бути на рівні не нижче 85% затвердженого кошторису.
 6. Зібраний повний пакет документів.

Як взяти кредит на термомодернізацію будинку

Отже, хочеться вірити, що держава, в повній мірі усвідомило необхідність енергозберігаючих заходів, зокрема, необхідність проведення термомодернізації будівель в масштабах всієї країни.

Ми вимовляємо фразу «хочеться вірити» тому, що саме сфера ЖКГ і пов’язані з нею «реформи», – мабуть, найбільш корумпована галузь нашої економіки. Дуже легко красти, коли задіяні такі фантастичні суми, як 700 мільярдів гривень. І той факт, що держава вирішила видавати «енергозберігаючі кредити» показує, що вона сама не впорається з термомодернізацією, а позичальники, тобто, ми – повернуть, хоча б частину витрачених коштів.

Фахівці Проекту Групи Світового банку «Енергоефективність у житловому секторі України» роз’яснюють, як діє механізм «енергозберігаючих кредитів».

На які цілі держава видає «енергозберігаючий кредит»

Заступник директора Департаменту – начальник управління державної експертизи Департаменту технічного регулювання енергоефективності Держенергоефективності Роман Марецький докладно пояснює, як позичальники можуть скористатися енергозберігаючими кредитами.

Позичальник повинен звернутися до банківської установи з відповідною заявою. У разі його схвалення він отримує кредитні кошти. Завдяки їм позичальник купує необхідне обладнання і здійснює термомодернізаційний роботи. Після їх завершення фізособи надають банкам рахунок-фактуру, а ОСББ або ЖБК – акт виконаних робіт. Потім інформація передається до Зведеного реєстру позичальників, а звідти – в Держенергоефективності. Після цього Агентство здійснює відповідне перерахування компенсаційних коштів банкам, що надали ці кредити.

Термін виплати допомоги становить від одного до двох місяців. Він залежить від того, як швидко виходять необхідні документи банком і як швидко він вносить позичальника до Зведеного реєстру.

Роман Марецький також дав перелік матеріалів, на які поширюється державна підтримка. Це матеріали для проведення робіт з термомодернізації зовнішніх стін житлового будинку, підвальних приміщень, горищ, дахів і фундаменту. Також мова йде про вікна і балконних дверях з енергозберігаючим склом, приладах обліку теплової енергії і води, багатотарифних лічильники теплової енергії, електричної енергії, теплових насосах, сонячні колектори, радіаторах опалення, негазових і неелектричних котлах тощо. Повний перелік обладнання та матеріалів міститься в постанові Кабінету Міністрів №1056 від 17 жовтня 2011 року «Деякі питання використання коштів у сфері енергоефективності та енергозбереження».

Але при цьому завжди потрібно пам’ятати, що в рамках державної програми компенсується частина вартості будівельних матеріалів і обладнання, а не робіт, пов’язаних з термомодернізацією будинку.

В які банки звертатися за «теплими» кредитами

Учасниками реалізації державної програми з термомодернізації житла є три державні банки – «Ощадбанк», «Укргазбанк» і «Укрексімбанк».

Заступник голови правління АТ «Ощадбанк» Андрій Стецевич каже, що на середину грудня 2015 року його установою юрособам було вже видано 93 енергозберігаючих кредиту. «Фізичні особи, які безпосередньо брали кредити через установи« Ощадбанку », отримали вже 1 млрд. Грн. Йдеться про більш ніж 70 тис. Фізичних осіб. Це дуже великий портфель. І якість обслуговування цього боргу дуже високий ».

Андрій Стецевич зазначив, що минулий рік був визначальним у цьому плані для банків. Адже перед ними відкрився ринок житлово-комунальних послуг. «Ми зараз маємо справу з відкритим ринком», – констатує він.

Він також привертає увагу і до іншого важливого моменту. Сьогодні комерційні банки мають зайву ліквідність, перед ними стоїть проблема, куди вкладати гроші. «Енергоефективність – один з ринків, куди можна, на наш погляд, сміливо вкладати гроші. І ті, хто зайде на цей ринок, матимуть достатньо роботи в найближчі кілька років, а то і десятків років ».

Середній кредит, який ОСББ беруть в «Ощадбанку», становить 45-50 тис. Грн. «Але ми вважаємо, що це« проба пера »: ОСББ визначають, як працює механізм кредитування. Ми можемо сміливо стверджувати, що всі ОСББ, які взяли згадані 93 кредиту, звернуться за додатковим фінансуванням », – уточнює Андрій Стецевич. Адже, комплексна термомодернізація – справа досить дороге: для утеплення 100-квартирного будинку необхідно витратити 2-3 млн. Грн.

Начальник управління малого та середнього бізнесу Київської обласної дирекції ПАТ «Укргазбанк» Андрій Гордієнко звертає увагу населення України на кредитну програму «Тепла оселя», з якою працює його фінансова установа. Вона також поширюється на фізичних осіб, ОСББ та ЖБК.

Станом на кінець 2015 року, фізичним особам «Укргазбанк» вже надав понад 13 тис. Кредитів на суму понад 221 млн. Грн. На цей час юрособи отримали 78 кредитів на суму понад 10,8 млн. Грн. З цієї кількості кредитів 67 припали на ОСББ, а 11 – на ЖБК. В цілому станом на січень 2016 року по державній програмі банками було видано 196 кредитів ОСББ та ЖБК на суму понад 16,5 млн. Грн. На думку представників банківського сектора, умови кредитування за програмою термомодернізації будинків є прийнятними навіть в сьогоднішніх непростих умовах. А витрати, спрямовані на енергоефективність, окупаються вже за кілька років.
За матеріалами Артема Садового, Національний прес-клуб «Українська перспектива»