Відключення від мереж централізованого опалення та можливості встановлення індивідуального опалення

23.02.2017

Відключення від мереж централізованого опалення та можливості встановлення індивідуального опалення

Перш за все, розглядаючи дане питання, звертаємося до Закону України «Про теплопостачання», який визначає, що питання відключення від мереж централізованого опалення відноситься до компетенції органів місцевого самоврядування, які повинні сприяти оптимальному функціонуванню систем теплопостачання на відповідній території.

Рекомендуємо вам зареєструватися в сервісі nashkvartal.org.ua, для того щоб бути в курсі важливих новин про ОСББ , ЖКГ і про питання нерухомості. Після реєстрації вам стане доступним широкий функціонал – це і оплата послуг, і форум вашого будинку і інші можливості.

РЕЄСТРАЦІЯ

Також, головним нормативно-правовим документом, що регулює питання відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (далі – ЦО і ГВП) в багатоповерхових житлових будинках є Правила надання послуг з централізованого опалення , постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 (далі – Правила), і Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11 .2005 № 4 (далі – Порядок відключення). При цьому зазначаємо, що Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 169 від 06.11.2007 р .. З наказом № 4 були внесені зміни, з яких випливає, що відключення від системи ЦО і ГВП здійснюється лише за умови відключення всього будинки.

Також, пунктом 26 Правил встановлено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування схемою теплопостачання населеного пункту. При цьому повинна бути забезпечена безперебійна робота інженерного обладнання будинку та вжиті заходи щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення. Також необхідно враховувати технічні можливості і потужності внутрішньобудинкових мереж газо- і електропостачання, так як при відключенні від централізованого теплопостачання основне навантаження буде саме на ці мережі.

Згідно зі статтею 382 Цивільного кодексу України, сантехнічне та інше обладнання, в тому числі система опалення, якщо вона обслуговує більше однієї квартири належить жителям на праві спільної сумісної власності. Самовільна зміна системи опалення порушує права інших співвласників. Тому необхідна згода співвласників.

Порядок відключення визначає процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води:

По-перше, орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води.

По-друге, відповідно до пункту 2.1 Порядку відключення, власник або власники житлового будинку (або будинків) повинен звернутися до відповідної Комісії органу місцевого самоврядування (далі – Комісія) з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.

У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками приміщень у житловому будинку.

По-третє, Комісія розглядає подані документи тільки при наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту (2.2 зазначеного Порядку відключення). Комісія в місячний термін приймає рішення про відключення від мереж ЦО і ГВП, встановлення індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та надає завдання почати збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При цьому обов’язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісія також надає перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП.

По-четверте, роботи з відключення від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП виконуються спеціалізованої монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника квартири (нежитлового приміщення). Після закінчення робіт складається акт про відключення від мереж централізованого опалення, після затвердження якого на черговому засіданні комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

Таким чином, наведеними правовими актами врегульовано технічні, економічні і правові аспекти цього питання. Відповідно до цих вимог, самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води заборонено. Введення права споживача на відключення житлового будинку від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води можливе лише за умови комплексного обліку технічних, економічних і правових аспектів вирішення цього питання і в умовах проведення всієї процедури відключення, встановленої чинним законодавством.

У окремих містах, де питома вага квартир багатоквартирних будинків, які перейшли на індивідуальне опалення в минулі періоди, досягає у 60-70 відсотків, органами місцевого самоврядування приймаються окремі місцеві програми децентралізації систем централізованого теплопостачання . В рамках таких програм об’єкти соціальної інфраструктури міста переводяться на індивідуальні системи опалення, жителям квартир даються дозволу на будову індивідуальних систем опалення, а для соціально незабезпечених верств населення передбачаються кошти в місцевих бюджетах для влаштування індивідуального опалення в квартирах.